ARVN

 

 

Poznej svého spojence: Armáda Republiky Vietnam

 

    Ve Vietnamu existuje silný kult vojenských hrdinů, jejichž činy jsou slaveny v hrdinských písních a příbězích. Proslulé je vítězství nad Kublaj-chánem, porážka Chamů a Khmerů, odboj proti čínské nadvládě. Armáda Republiky Vietnam se ráda hlásí k těmto staletým vietnamským tradicím asi právě proto, že je to relativně mladá armáda. Její kořeny jsou v domorodých jednotkách zformovaných Francouzi koncem čtyřicátých let. Vietnamské jednotky pod francouzským vedením měly pomoci v boji proti komunisty ovládanému Viet Minhu. Tato armáda nabyla síly až 200 000 vojáků, ale neměla téměř žádné dělostřelectvo, tanky, komunikační prostředky, ani další podpůrné jednotky a její morálka byla podrývána účastí na neúspěšné vedené válce. Po vyhlášení Vietnamu republikou v roce 1955 odešli francouzští velitelé, nicméně francouzští poradci zůstali přítomni až do roku 1957, kdy byli nahrazeni poradci ze Spojených států.

O několik let později při zapojení Spojených států v boji proti komunismu v Jižním Vietnamu měla ARVN za asistence amerických vojenských instruktorů přibližně 600 000 vojáků. Tato síla zahrnovala pravidelné síly - armádu, námořnictvo, námořní pěchotu a letectvo. Dále oblastní síly (Národní gardu) a lidové síly (Milice). Hlavní tíhu ofenzivních operací proti Viet Congu nese armáda, která také podporuje nejrůznější civilní projekty a asistuje u programu rekonstrukce venkova.
Elitní vietnamskou jednotkou je Luc Luong Dac Biet /LLDB/, vytvořená v roce 1957 po vzoru US Special Forces, kteří se také přímo podíleli na jejím výcviku.
Tito vojáci byli původně mimo velitelského řetězce ARVN a podléhali přímo prezidentu Diemovi. Po puči v roce 1964 byli přiřazeni k ARVN a jejich úkolem je těsně spolupracovat s US Special Forces. Podílejí se mimo jiné výcviku na Civilian Irregular Defense Groups (CIDGs), paramilitárních jednotek vytvářených většinou z domorodých kmenů žijících převážně v oblastech centrálního Vietnamu.

 

Díky pomoci Spojených států ARVN drží krok s neustále se zlepšujícím vybavením nepřítele mohutně zásobovaného komunistickými spojenci. Lepší výstroj má zásadní vliv i na sebevědomí a morálku vojska. Později se také zlepšila schopnost a mobilita armády, ale situace v této oblasti nebyla stále ideální.
V západních novinách se vyskytly články popisující šíři korupce a také jistou neochotu některých jednotek ARVN být více než rovnocenným partnerem a americké armády v boji proti nepříteli. Tyto zprávy jsou přehnané, nicméně vláda zahájila rozsáhlou kampaň proti korupci a své odhodlání bojovat proti korupci v armádě, několikrát vyjádřil sám premiér Nguyen Cao Ky.