Severovietnamská Armáda

 

Poznej svého nepřítele: Severovietnamská Armáda

 

    Severovietnamská armáda /NVA/ má relativně krátkou historii a nezapře svůj původ v guerrilách bojujících proti Francouzům. Nepřekvapuje, že více než polovinu půl miliónové NVA tvoří paramilitární složky jako Milice a Sebeobranné Jednotky. Intenzita války s Jižním Vietnamem po roce 1964, komunistický režim a odvetné útoky US proměnily Severní Vietnam na ,,obrazně řečeno'' vojenský tábor, ve kterém veškeré obyvatelstvo pocit'uje přítomnost války.

Od dob svých začátků je NVA pod silným zahraničním vlivem. Inspirace Čínou se projevila už v dobách guerrilové války, kdy byly vietnamské jednotky cvičeny čínskými instruktory jak ve Vietnamu, tak přímo v čínských výcvikových centrech. Později severovietnamská armáda podobně jako čínská musela prodělat proměnu z guerrilové do regulérní armády. Z komunistické Číny byly a jsou importovány výcvikové přiručky, organizační rozpisy a operační procedury. Několik desítek tisíc čínských expertů je přítomno v Severním Vietnamu a asistují při konstrukčních pracích a protiletecké obraně. Čínské zbraně doplnily zastaralou výzbroj, která v zemi zůstala po předchozích konfliktech.
Vliv Sovětského Svazu má mnohem kratší historii, ale v tehdejších letech se jeho intenzita stupňovala. Nejdůležitější byly dodávky složitějšího vojenského materiálu - protiletadlových děl, SA-2 raket země-vzduch, radarů, letadel. Dodávky často doprovázejí sovětští zbraňoví experti, i když to oficiální vietnamské i sovětské zdroje popíraly.
Nezanedbatelná byla pomoc při výcviku pilotů a opravách rádiových systémů. Vietnamci jsou hrdí na své vojenské tradice, po staletí bojovali proti nadvládě Číňanů, v roce 1285 dokázali vyhnat mongolskou Kublaj-chánovu armádu a poradili si i s koloniální armádou francouzskou. Komunistický režim dobře využívá tyto tradice a k pantheonu se snaží přidat hrdiny další - mučedníky bojů v Jižním Vietnamu.
Poslání ozbrojených složek je definováno v Článku 8 ústavy z roku 1960? Jejich povinností je bránit revoluci a chránit nezávislost, oblastní integritu a bezpečnost vlasti a svobodu, štěstí a mírumilovnou práci Lidu. Skutečným posláním armády je ale splnit přání komunistické vlády: dobýt silou Jižní Vietnam. Dalším cílem je podpora komunistických sil v okolních státech. Armáda také pomáhá Lao Dong Party /komunistické straně/ při politických a ekonomických úkolech. Velký propagandistický význam má například pomoc ozbrojených sil při setí a sklizni na státních farmách.

Armáda je zcela podřízena vlivu Lao Dong Party. Generál Giap jako ministr obrany je členem ústředního výboru a jeho politbyra a je odpovědný vojensky i politicky Straně a Ho Či Minhovi. Politická indoktrinace tvoří stejně významnou položku ve výcviku jako samotný vojenský výcvik.
Indoktrinační program zdůrazňuje takové věci jako je ,,obrana výdobytků revoluce'', obranu ,,socialistického státu'' boj proti ,,reakčním elementům'', to vše na základě stranických revolučních teorií a vládního programu.